سرگرمی

سایت سرگرمی و تفریحی خانواده - وبلاگی برای سرگرمی تمام اعضای خانواده برای تمام سنین و سلیقه ها
 
پاور بانک وسیله ای بی نظیر و شگفت انگیزی بوده برای شارژ انواع موبایل و تبلت و ..
 30000 تومان
بهترين براي قرينه سازي و متعادل سازي ابرو
 7900 تومان
تاثير اعجاب انگيز نوزآپ در مدت زمان بسيار كوتاه كه خودتان نيز باورتان نمي شود
 10500 تومان
روشهاي ويژه ي چگونگي افزايش واقعي قد از 5 تا 10 سانتيمتر در 10 هفته
 8500 تومان
ریشه تاریخی ضرب المثل از دماغ فیل افتادن
ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩ : توسط : محمود

از دماغ فیل افتادن ضرب المثلی است که از دیرباز میان مردم رد و بدل می شود ، به کسی اطلاق می شود که به اصطلاح خودش را بسیار می گیرد یعنی به زبان صریح تر ، کسی که از خود راضی باشد و تکبر و خودبینی اش دیگران را آزار می دهد، مردم درباره اش می گویند فلانی از دماغ قیل افتاده.

ریشه این ضرب المثل به زمان حضرت نوح برمی گردد داستان از این قرار بود که حضرت نوح که از سوی خداوند مامور می شود تا از تمام موجودات کره زمین یک جفت در کشتی معروفش بگذارد تا سیل و طوفان نسل آنان را منقرض نکند ، یک روز دید که کشتی پر از فضولات حیوانات شده است. همراهان حضرت نوح گله به نزد پیامبر می برند و او هر چه می اندیشد برای تخلیه فضولات آن همه حیوان ، فکری به ذهنش نمی رسد. پس دست به دعا برمی دارد و از خدا می خواهد که در این طوفان ، آنان را از فضولات و بوی آن نجات دهد. خداوند هم به او دستور میدهد که دستی به پشت فیل بزند. حضرت نوح به محض این که دستور را می شنود آن را عملی می کند. دستی به پشت حیوان عظیم الجثه یعنی فیل می زند و ناگهان از دماغ بزرگ فیل یعنی خرطومش یک خوک می افتد زمین. خوک هم به محض این که پایش به زمین می رسد شروع می کند به خوردن فضولات و کثافات و کشتی ظرف چندساعت مثل روز اول پاک می شود در همین هنگام می گویند ابلیس که از پاکیزگی کشتی ناراحت شده بود ، دست به پشت خوک می زند و ناگهان از دماغ خوک موشی بیرون می جهد و موش شروع می کند به خرابکاری و آنقدر به کارش ادامه می دهد که نزدیک است کشتی سوراخ شود خداوند که این را می بیند به نوح دستور می دهد تا دوباره دستی به پشت شیر بمالد هنوز حضرت دستش را از پشت شیر برنداشته بود که ناگهان از دماغ شیر درنده گربه به زمین می افتد پس طبق روایات اسلامی سه حیوان پس از طوفان نوح به جهان هستی گام گذاشتند و پیش از آن وجود نداشتند: خوک ، گربه و موش.

حال ببینیم ارتباط خوک که از دماغ فیل افتاده است چه ربطی به آدم های متکبر و ازخودراضی دارد. از آنجا که فیل حیوانی عظیم الجثه است و عظمت و هیبتش دل شیر را می لرزاند لذا آنچه از دماغ فیل افتاده حتی اگر خوک مفلوک هم باشد درمورد افراد خودخواه و متکبر مورد استفاده و ضرب المثل قرار گرفته است اما به نظر چهره ی خود خوک هم در کاربرد این ضرب المثل درباره آدم های از خود راضی بی ارتباط نیست خوک همان طور که همگان می دانند چشم های سربالا  دارد و چشم های ریزش هم طوری است که انگار همیشه ازبالا به بقیه چیزها نگاه می کند.